Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
02.10.2018

Yüz Tipine Göre Şapka Seçimi

 

Şapka alırken nelere dikkat edilmeli? Başkasında gördüğünüzde hoşunuza giden şapkanın duruşu, kendinize gelince neden mi hoş durmuyor? Şapka bazı insanlara yakışıyorda, bazılarına mı yakışmıyor ya da şapka yakışmayan erkekler kimler? :) Sorular sorular sorular... Bu konuda Coulfate olarak kişiye özel, birebir ücretsiz stil danışmanlığı hizmeti ile yanında. Yazımın içerisinde yer verdiğim linke tıklayarak ücretsiz üyelik ve ücretsiz stil danışmanlığı hizmeti ile yüz tipinize uygun şapka seçimlerinizi danışmanınız ile yapma fırsatını yakalayabilirsiniz.

 
Şapka kimlere yakışır? Tabi ki genel olarak herkese yakışır. Sorun ne biliyor musunuz? Doğru şapka seçimin yapılmaması. Şapka seçimi nasıl olmalı ve yüze göre şapka seçimi veya kafa yapısına göre şapka nasıl olmalı gelin beraber inceleyelim.

Yüz Şekline Göre Bere ve Şapka

Özellikle bere ve şapkalar kış aylarında hem stilinizi hem de soğuk havadan koruyan can dostu vazgeçilmez aksesuarlarından.. Oval yüz şekline sahip olanlar bu konuda çok şanslı neredeyse her bere modeli ve şapka modeli yakışacaktır. Tercih ettiğin bere ve şapka modelleri yüz tipine uygun olması seni olduğundan daha karizmatik gösterir. Modelini belirle yeter. 

bereler ve şapkalar

 

Oval Yüz Şekline Göre Şapka Bere Seçimi

Oval yüz tipine sahipsen; Yüz tipini en iyi dengeleyecek ve en çok yakışacak şapka modelleri olarak yazın panama, fötr gibi kışın ise yüzünüzün daha ince görünmesini istiyorsan bere ve kep gibi birçok seçenek arasından kendine yakışanı kolayca seçebilirsin.

oval yüz şekli kep

  

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Şapka Bere Seçimi

Yuvarlak yüz şekline sahipsen; Daha uzun gözükmesini sağlamak için bere yerine fötr ve dar siperli cap şapka modellerini tercih etmen daha uygun olacaktır. Çünkü bereler yuvarlak yüz hattını daha fazla ön plana çıkararak başınızı sıkıca sarar. Bu durumda şık bir duruştan söz etmek mümkün olamayabilir. Yüzünü ovale daha yakın göstermek için saç diplerini kabartarak şapkanızı kullanabilir veya şapkanızı alnınıza düşürmeden, yukarıda tutarak yüzünüze uzunluk katabilirsiniz. Kenarı oval ve içe doğru burgulu ( melon) modelleri tercih edebilirsin. Ayrıca yüzünüze uzunluk kazandıracak tepesi yüksek şapka modellerini, fötr şapkalarını kullanabilirsiniz. Üst kısmı dar ve uzun tarzda bereleri tercih edebilirsiniz. Günümüz teknolojisi çok gelişti internette yuvarlak yüze şapka modellerine rahatlıkla ulaşabileceğini düşünüyorum. Şimdi yuvarlak yüz şapka modellerini incelemeye başlayabilirsin.

yuvarlak yüz şekli fötr

 

Kalp Yüz Şekline Göre Şapka Bere Seçimi

Kalp yüz şekli nasıl olur önce ona bakalım. Yani grafiksel olarak kalp şekline benzemezi diyebiliriz. Kalp yüz şekli özellikleri, anlın geniş olup çene kısmına yaklaştıkça daralmasıdır. Kalp yüz şekli karakterine sahipsen; dikkat etmen gereken alnını vurgulayan geniş siperli şapka modellerinden uzak durmalısın. Kulakları kapatan, pilot bere denilen modeller ve daha dar dar şapkalar ve örgü bereler uygun seçimlerdir. Bowler bere yani kova şapka olarak bilinen şapkaları ve melon şapka tercih etmen halinde mükemmeli yakalayacaksın. 

oval yüz ve bere

 

Kare Yüz Şekline Göre Şapka Bere Seçimi

Kare yüz şekli nasıl olur şimdi ona bakalım. Alnın ve çene yapın kare şeklini anımsatıyorsa bilesinki kare yüz şekli özellikleri sende mevcut. Böyle bir yüze sahipsen; Şapka seçerken keskin hatlarınızı yumuşatacak modelleri tercih etmelisiniz. Tepesi uzun bere ve şapkalar ile yüzüne uzunluk kazandırabilirsin. Alnını çok kapatırsan dikkati çenene çekmiş olursun, bu nedenle berelerini alnına çok düşürmemelisin. Bowler şapkalar gibi siperi yukarı kıvrık, keçe şapkalarla bu uyumu yakalaman mümkün. Geniş kesimli olmayan şapkalarla yüzünü daha ince gösterebilirsin. 

kalp yüz şekli şapka

 

Üçgen Yüz Şekline Göre Şapka Bere Seçimi

Ters üçgen şekli ve düz üçgen şekli olarak sınıflandırılır. Üçgen yüz şekline sahipsen, eğer alnın dar çenen köşeli ve geniş ise alnını vurgulayan şapkalar tercih etmelisin. Yani kasketler, geniş siperli cap şapkalar, bereler ve ressam şapka modelleri tam sana göre! Eğer alnın geniş çenenen dar ise ters üçgen bir yüz tipine sahipsindir. Alnını vurgulayacak şapkalardan uzak durman gerekiyor yüz şekline en uygun şapka fötr şapkalardır. 

kare yüz şekline şapka

 

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Şapka Bere Seçimi

Dikdörtgen yüz nasıl olur dersiniz. Evet ismini yansıtan bir yüz şekli, yüzünüzde dikdörtgen yüz şekli özellikleri varsa bu kısım size hitap ediyor. Dikkat etmen gereken nokta uzun yüzünü geniş şapkalar takarak örtmemelisin. Tabii yüzünü daha uzun gösterecek olan tepesi yüksek şapka modellerinden de kaçınmalısın. Özellikle alnın genişse alnına doğru düşen bere ve kasket şapkalar yüzünün uzunluğunu keserek daha kısa gösterebilirsin. Dikdörtgen yüz tipi erkek çok karizmadır bu karizmayı yanlış seçimlerle söndürmeyin derim.

ters üçgen yüz tipine şapka

 

Alnı Kısa yada Dar Olanlar İçin Şapka Bere Seçimi

Alnın kısa ise şapkanın altından hafif saçlarını gösterip alnını açık tutmalı şapkanı ensene doğru yatırarak takabilirsin. Özellikle fötr şapkalar ve kepsiz ressam şapka modelleri tam sana göre, karakteristik yüz hatlarına ayrı bir hava katacaktır. 

uzun yüz şekli ve şapka

 

Önemli olan kullandığın ürünlerin sana yakışması diye söze başlamıştım. Aldığın ya da alacağın aksesuarların sana yakışmasını istiyorsan renk uyumu ve vücut özelliklerinin uyumuna özen göstermen gerekiyor. Elbette tüm bu seçimler kıyafete göre de ayarlanmalıdır ancak kış günlerinde üşümemek ve şıklığı da elden bırakmamak için bu tüyoları aklınızdan çıkarmamakta fayda var.

Yüz tipine uygun şapka seçimini senin yerine bir rehber aracılığı ile yapılmasını istersen Coulfate hizmetinde. Ücretsiz üye ol ve sana atanan stil danışmanın ile iletişime geçerek yüz tipi özelliğine uygun şapka modellerini öğren. :)

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin