Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
28.09.2018

Vücut Tipine Göre Şapka Seçimi

Vücut tipi, şapka seçimlerinde önemli kriterlerdendir. Ancak vücut tipinin haricinde stil danışmanları, imaj maker, moda ile ilgilenen tarz sahibi kişiler birçok kriteri göz önünde bulundurarak kişiye özel seçimler yapmakta yardımcı olurlar. Vücut tipinin haricinde olan kriterler kişinin yüz tipi, omuz genişliği, boyun yüksekliği, genel proporsiyon değerlendirilerek şapka seçimleri yapılır. Herkesin stil danışmanı olmayabilir, bu konu hakkında bilgisi de olmayabilir. Ama bilmemek ayıp değil. Öğrenmek için buradayız ve bu blogda size şapka seçimi için sadece vücut tipi özelliklerine göre şapka seçimlerinden bahsedeceğim.

Şapka Yüksekliği Kriteri

Vücut tipine göre şapka seçimlerinde dikkat edilmesi gereken nokta şapka başlık (tepe) yüksekliği ve kenar (siper) genişliğidir. Kişinin boyu ve omuz, beden genişliği ile şapka seçilmesi ideal görünümü yakalamakta yardımcı olacaktır. Boy ölçüsü 1.70’ in altında ise daha kısa ve basık görünmeyi engellemek için yüksek şapkalar yani fötr, fedora, melon tercih edilebilir. Boy ölçüsü 1.70’ in üzerinde olup tercihe göre daha uzun görünmek istemeyenler için ise başı saran; bere, siperli spor şapka, cap, boonie (kova), beanie, kasket gibi şapkalar tercih edilebilir.

yüksek şapka

 

Boyun Kısmı Uzunluğuna Göre Şapka Tercihi

Kişinin boy uzunluğu kadar boyun kısmının uzunluğuda önemli. Boyun kısmı kısa, dar olan kimse bere giydiği zaman daha basık bir görünüm oluşturacaktır. Ancak tepe kısmı yüksek şapka modelleri boyun kısmı dar olan kişi de görsel bir illüzyon oluşturarak ideal görünüm oluşturacaktır.

Tabi bu kriter kişinin vücut ve yüz tipi analizinde çok zorlanıldığı zaman dikkat edilecek bir kriterdir. Kişinin boyun kısmı yüksekliği kısa ise tepe kısmı yüksek şapkalar tercih edilmelidir. Kişinin boyun kısmı yüksekliği uzun ise; daha kısa, normal ve başa tam oturan başı saran şapkalar tercih edilmelidir. Yüksek şapkalardan kastım; fötr şapka modelleri, kısa modelleri bere vs. modelleri olarak ayırt edebilirsin.

vücut tipine göre şapka

 

Dikdörtgen Vücut Tipi Şapka Önerisi

Vücut tipiniz dikdörtgen ise şapka seçiminde çok zorlanacağınız söylenemez. Oval siperli şapkalar tercih edilerek vücut tipiniz de dengeli ve ideal görünüm yakalanabilir. Dikdörtgen vücut tipine uygun tercih edilmesi gereken yüksek şapka modelleri; melon, fötr, kovboy modelleridir. Kısa ve başı saran modeller; bere, cap, kasket, beanie bere, siperli spor şapkalar tercih edilebilir. Ancak güçlü bir imaj için, yüz tipi analizi de yapıldıktan sonra net bir karar vermek gerekir. 

fötr şapka

 

Kare Vücut Tipi Şapka Önerisi

Vücut tipiniz kare ise; köşeli vücut tipini yumuşatmak için oval kenarlı şapka modelleri tercih edilir. Bu nedenle melon ve fötr şapkaları tercih edebilirsiniz. Aynı zaman da siperli şapka, boonie (kova) ve kasket gibi kombininize uygun olarak tercih edebileceğiniz diğer şapka modelleridir. Bu sayede köşeli vücut tipinizde ideal geçişi yakalayabilirsiniz.

fötr ve bere şapka

 

Üçgen ve Ters Üçgen Vücut Tipi Şapka Önerisi

Vücut tipiniz üçgen ise; omuzlarınız dar olduğu için fötr şapka modelleri omuzlarınızdan taşarak itici bir görünüm sergilemenize neden olacaktır. Moda haftasına katılmayacaksanız dar omuzlarınızı daha da kapatacağı için uzak durmanızı öneririm. Şapkanızın genişliğini omuzlarınıza uygun değerlendirerek seçimler yapmanızı öneririm. Kombininize uyumlu olması şartı ile beanie bere, siperli spor şapka, castro, bere ve kasket şapkalar senin için uygun modellerden. 

Vücut tipiniz ters üçgen ise; Fötr şapka modelleri ile eğer gösterişli ve abartılı bir görünüme ihtiyacınız varsa fötr şapkalar tam size göre. Geniş siperli şapkalar sizin için ideal görünümü yakalamanız da yardımcı olacak modellerdendir. Daha gündelik bir giyim de boonie (kova) veya kasketleri tercih edebilirsiniz.

cap şapkalar

 

Oval Vücut Tipi Şapka Önerisi

Vücut tipiniz oval ise, şapka seçimi yaparken ne kadar zorlandığınızı biliyorum. Bu yüzden sizi en sona bıraktım ve sizin için oval vücut tipi erkeklerininin şapka seçimlerini mercek altına aldım. Şimdi bere taktığınızda başınızı yerden kaldıracak tüyolar vereceğim. Öncekille sizinle şapka modelellerini kullanırken şapka takma stilinde illüzyonlar oluşturmalıyız. Bir bereyi olduğu gibi dümdüz takarsanız hiç bir şekilde proporsiyona uygun görükmeyecektir.

renkli şapka

 

Oval Vücut Tipi Bere ve Fötr Kullanım Tüyoları

Tabi bere takmak kişinin yaydığı aura ile de ilgili olacaktır. Kişi giydiği kıyafeti kendisinin bir parçası olarak taşımalıdır. Tarzına uygun olarak görselde ki gibi sakallı ve oval bir vücut tipine sahipsenin berenizi kulaklarınızın arkasında, alnınız açık, ensenize doğru yatırarak takmalısınız. Bu sayede şapka biraz daha hacimli görünerek oval vücut tipinize dengeli bir görünüm sağlayacaktır. Tarzınıza uygun seçimler yaparak tepe kısmı yüksek siper kısmı dar fötr, castro, kasket, cap, siperli spor şapka modelleri sizler için en uygun modellerdendir.

Fötr şapkalarda tepesi oval model yerine, tepesi içine bombeli öne doğru üçgen modellerini kullanmalısınız.

bombeli fötr şapka

 

 

Yani Beyler anlayacağınız, şapka yakışmayan erkek yoktur. Şapka kullanımında gerekli vücut özelliği analizlerinizi yaptıktan sonra anlık kombininize, stilinize uygun olan modeli seçerek imajınızı bambaşka bir boyuta taşıyabilir ve hayalinizde ki karizmatik duruşu yakalayabilirsiniz.

Yüz tipi analizinizi yapmak ve şapka modellerinizi öğrenmek için Yüz Tipine Göre Şapka Seçimi adlı bloguma göz atabilirsiniz.

vucuda göre şapka

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin