Emine Olcay
Emine Olcay / Stilist
22.09.2018

Vintage Giyim Tarzı Nedir?

Evet, şimdi sizlere birbirine karıştırılan Vintage ve Retro tarzlarından bahsedeceğim. Vintage giyim nedir? Vintage giyim bu ise Retro giyim nedir? Vintage giyim ve Retro giyim arasındaki fark nelerdir? Vintage giyim ve Retro giyim arasındaki benzerlikler nelerdir ?

Vintage Giyim ve Retro Giyim Arasındaki Fark Nedir?

Biliyorum kafanız epey karışık ama şimdi sizlere ikisi arasındaki farkı anlatacağım. Günümüzde halen birbirine karıştırılan bir durum olan Vintage ve Retro giyim tarzı aslında birbirinden tamamen ayrı iki tarzını temsil eder. Vintage geçmişten günümüze dek kullanılabilir olarak gelen orijinal kıyafetlerdir. Retro ise günümüze uyarlanan ve günümüzde geçmişe dönük tasarlanan ve üretilen kıyafetlerdir.

vintage giyim

 

Vintage Giyim ve Retro Giyim Arasındaki Benzerlikler Nedir ?

İki tarz arasındaki birbiri ile benzerlikleri sadece eski bir görünüm yansıtmasıdır. Günümüz teknolojisinde taklit etmek ürünün imitasyonunu ortaya çıkartmak çok kolay olduğundan renk, doku, model özelliği gibi birebir kıyafetler ile benzerlik gösterir. Aynı zaman da günümüz de oldukça revaçta olup hangisinin vintage hangisinin retro olduğunu ayırt etmek aklı zorlayan sebeplerdendir.

vintage giyim tarzı

 

Vintage Giyim Tarzı Nedir ?

Vintage giyim, eski zamanların giyim tarzıdır. Mesela, 1960, 1970, 1980‘lerin kıyafetlerinin günümüzde olduğu gibi kullanılan dönem kıyafetlerine vintage giyim denir. “Olduğu gibi” kelimesine dikkat edelim lütfen çünkü iki tarzı birbirinden ayıran ince detaydır. Bir diğer ifade ile annelerimizin ya da babalarımızın geçmiş yıllarındaki kıyafetlerinin günümüzde olduğu gibi kullanılmasıdır.

eski vintage giyim

 

Retro Giyim Tarzı Nedir ?

Gelelim Retro giyim tarzına… Retro giyim tarzı geçmiş yıllardaki kıyafetlerin günümüze uyarlanarak kullanılmasıdır. Yani sandıktan çıktığı gibi kullanılmayıp günümüze modernize edilmesidir. Ancak halen Retro giyim tarzı vintage giyim tarzı zannedildiği için ve günümüzde de kalıplaştığından ötürü Vintage tarzı grubunun içine Retro tarzı da alınmaktadır.

retro

 

Vintage Giyim Kombin Önerileri

Hem soğuktan korunmak hem de tarz olmak istiyorsan vintage giyim tarzı tam sana göre. Bir de toprak ve doğa renklerini seviyorsan bu sezona hazırsın demektir. İngiliz tarzı taktığın bere, deri eldiven ve zincir aksesuar ile oldukça tarz görüneceksin. Aksesuarlardan ise özellikle zincir, bu sene çok çok moda benden söylemesi.

vintage kışlık giyim

 

Vintage Kombine Uygun Ayakkabı Tavsiyesi

Vintage tarzı takımının altına monk strap modeli ayakkabı ve ayakkabının tonlarında bir kemer ile kombinini tamamlayabilirsin.

vintage giyimde ayakkabı

 

Alternatif Ayakkabı Tavsiyesi

Monk strap ayakkabı modeline alternatif olarak oxford ve makosen tarzı ayakkabıları da tercih edebilirsin.

vintage için ayakkabı seçimi

 

Daha Gündelik ve Daha Şık

" Vintage giyinmek istiyorum ama takım bana göre değil, ayrı ayrı parçalar giyinmek istiyorum " mu diyorsun ? O zaman camel renklerinde kadife bir pantolonun üzerine toprak tonlarında ekose bir ceket kombini yapabilirsin. Taba tonlarında bir kaban seçebilirsin. Fötr şapkaya ve el çantasına çoğu erkek olumlu bakmıyor farkındayım ama inanın bu tarz ile girdiğiniz her ortamda fark edileceksiniz.

vintage kombin

 

Şıklığını Tamamlayacak Parça Yelekler

Vintage tarzının en önemli parçası yelektir. Jean pantolon bile giysen üzerine giyineceğin yelek seni vintage gösterecektir.  İstersen papyon ile istersen de kravat ile kombinle, seçim senin.

vintage ve yelek

Spor Şıklıkta Retro

Chino pantolon ve tişört ile yaptığın kombin ve üzerine giyeceğin vintage ceket seni spor şıklıkta retro bir görünüm sergilemene yardımcı olacaktır. Retro diyorum çünkü üzerinde bulunan tek vintage parça ceketin olacaktır. Vintage bir parçayı günümüz ile kombinlediğinde retro bir görünüm oluşturmuş olacaksındır.

spor vintage

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
https://blog.coulfate.com/content/images/thumbs/default-avatar-200.jpg
Serkan Gunes
Yorum Tırnak
Bu tarzı seviyorum koyu renkler genelde en sevdiğim sitildirdir issalah bu giyimin konbin seklinde bize sunarsaniz daha iyi olcak diye düşünüyorum nihal hanım
Yorum Tırnak
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin