Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
01.02.2019

Unisex Giyimin Öncüsü: The Beatles

Günümüz Unisex Modasına da Yön Verdiler

Unisex akımının öncüsü olan The Beatles, gerek müzikleri gerek tarzları ile büyük bir akım oluşturdular. 60'lı yılların popüler müzik grubu bugünün modasının gelişimine de yön verdiler.

 

Dikkatleri Her Zaman Üzerilerine Çekmeyi Başardılar

Günümüz de hala gece gündüz canlı müzik etkinlikleri düzenleyen Cavern Club’ta 1961 yılında sahne aldılar. Sahne aldıkları gece The Beatles deri ceket, deri pantolon ve deri kovboy botları ile oluşturdukları uyumlu kombinleri sayesinde hayranlarının ve tüm dünyanın dikkatlerini üzerlerine çekmeyi başardılar.

The Beatles deri ceket kombinleri

 

İlk Single İlk İzlenim

İlk single olan “Love Me Do” parçasını çıkarttıkları dönemde ilgi gören takım kombinleri ikonik bir simge haline geldi. Kombinlerinde dar kalıp gömlekleri değerlendiren grup zamanla takım giymeyi alışkanlık haline getirdiler.

The Beatles love me do

 

Liverpool’un 4 Atlısı

The Beatles'ı takım ile görmeye alışmışken Davulcu Ringo Starr gruba girerek grup “Liverpool’un 4 atlısı” şeklini aldı. Daha sonra meşhur kırmızı ve beyaz atkıları ile bambaşka bir stil ortaya koymayı başardılar.

The Beatles Liverpool Stilli

 

Vazgeçilmez Parçaları

Turnelerinde ve televizyon programlarında beyaz gömlek, ince siyah kravat ve ince yakalı blazer ceket takımları ile sevdiklerini karşıladılar. Bazen takımlarının içerisine balıkçı yaka kazaklar giydiler bazen bisiklet yaka kazak ancak gömlek ve kravattan asla vazgeçmediler.

The Beatles vazgeçilmez parçaları

 

Özgür Ruhları Akım Haline Geldi

Zamanla kruvaze kapama vatkalı ceket, yüksek bel, dar, İspanyol paça pantolonlara geçiş yapıp kendi tarzlarını ortaya koymaya başladılar. Günümüzde de oldukça popüler olan 1969 da çıkartmış oldukları “Abbey Road” isimli albümlerinde stüdyo dışına çıkıp zebra geçişli bir yolda yürürken çekilen albüm kapağı ile grup üyeleri özgür ruhları ile farkındalık yarattılar.

The Beatles özgür ruh

 

Cesur Seçimler İle Cesaret Verdiler

Blazer ceketlerinin yerini bazen kot ceketleri, beyaz gömleklerinin yerine de denim gömlekleri denediler. Desenli gömlekler ile geniş saten kravatları kullanıp cesur seçimler yaptılar. Renkli aksesuarlar bir zamandan sonra grubun vazgeçilmezleri oldu.

The Beatles cesur seçimleri

 

Uyumsuzluğun Uyumunu İspatladılar

1970 yılına gelindiğinde her bir üye uzun saç ve sakal kullanma başlamışlardı. Her üye kendilerine özgü tarzda ve birbirlerinden bağımsız ancak uyum oluşturarak giyinerek uyumsuzluğun uyumunu yakaladılar.

The Beatles uyumlu kombinleri

 

Her Bir Üye Moda İkonuydu

Üyelerin saç stilleri zamanla rağbet görerek ayrı bir moda akımı yarattı ve ‘authentic beatle wigs’ ismiyle takma saçlar üretildi. The Beatles grubun hayranları üretilen saçlara büyük bir ilgi gösterdiler.

The Beatles moda ikonu

 

Hint Giyimi Modası

Çiçek desenli gömlekler ve sandaletler giyerek Hint giyim modasını da popülerleştirdiler. Unisex giyim oluşturarak farklı bir imaj ve kaliteli duruşlarıyla unisex giyimin öncüsü ve akılda kalıcı bir izlenim bıraktılar. Kaliteli duruşları sayesinde ne yapsalar ya da giyseler yeni bir olay olup benimsenmişti.

The Beatles hint giyimi

 

Dünyayı Kendilerine Hayran Bıraktılar

Kadife ceketler, yakasız değerlendirilen takım elbiseler, dar kazaklar giydiler ve bu tarzı moda haline getirdiler. The Beatles grubunda ki her bir üyenin yenilikçi olmaları ile tüm dünyayı kendilerine hayran bıraktılar. İkon haline gelen Beatles günümüz modasının gelişmesinde de payları oldukça büyük. Hayranlık oluşturan tarzları günümüz modacılarına hala ilham veriyor.

The Beatles Giyim Tarzı

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin