Gamze Fidekök
Gamze Fidekök / Stilist
12.02.2018

Takım Elbise Nasıl Seçilir?

Son yılların modasına bakacak olursak slim-fit takım elbiselerle karşılaşıyoruz. Fakat her bedene uygun olamayabiliyor. O yüzden bedenine uygun bir takım elbise seçmelisin. Bugün takım elbise kıyafetlerinin seçimin de yardımcı olacak fikirler vereceğim. Eğer daha kapsamlı bir bilgi istiyorsan bu konuda sana yardımcı olabilirim. Yazımın devamında Coulfate aracılığı ile benimle nasıl iletişime geçebileceğin yollardan bahsettim haydi başlayalım.

Ceket Seçimi

Ceketlerin omuzların oturması altın kuraldır. Ne çok geniş ne çok dar olmalı. Yani normal omuz genişliğinden 1 santimetre geniş ölçülerde olması yeterli.

omuzları oturan takım

 

Gömlek Seçimi

Gömleklerinin manşetleri de mutlaka ceketinin içinden görünmeli yaniii gömlek ve ceket seçimini manşetlerini inceleyerek kolları bilekte bitecek şekilde tercih yapmalısın. 

gömleklerin manşetleri

 

İdeal Ceket Boyu

Takım Elbisenin ceketini seçerken ceketin boyu pantolonunun fermuar bitiş noktasıyla aynı yerde bitmeli.

ceketin boyu fermuarla eşit

 

Ceketin Genel Görünümü

Ceketin kol kesimine dikkat ederek almalısın. Ben ne anlarım kol kesiminden deme hemen. Kol kesimi ne kadar rahatsa ceket de o kadar rahattır. Ceketin askıda nasıl durduğuna bak ve kolları ileri bakıyorsa bil ki o rahat bir cekettir.

ceketin kolları öne bakar

 

Gömlek Yakası Kriteri

Takım elbise konusunda asıl olan gömlek ve yakalardır. Yani arkadan bakıldığında gömleğin yakası ile ceketin yakası arasında hafif boşluk olmalı. Gömleğin yakası ceketin yakası altında kaybolmamalıdır ki görünüm açısından şıklığı elde edebilesin.

gömlek yakası

 

Kravat Kalınlığı

Kravat seçimi yaparken ceketinin klapasına (yaka dökümüne) bakmalısın kravat ile ikisinin kalınlığı mutlaka eşit olmalı.

kravat ile klapa eşit

 

Kravat Rengi

Kravatının rengi ise gömleğinden ve takım elbisenden her zaman daha koyu renklerde olmalı. Çok daha asil bir görünüm kattığından emin olabilirsin.

kravat gömlekten koyu

 

Kravatın Boyu

Kravat’ın kemerinin hemen üstünde bitmeli. Lütfen aynanın karşısında biraz vakit geçir. Bu sayede hataya yer vermemiş olacaksın.

kravat kemer boyu

 

Retro Görünüm Takımlar

Retro giyime merakım var diyorsan daha geniş klapalı modeller tercih edebilirsin. Aksesuar seçimlerinde de titiz davranıp uyumlu aksesuarlar tercih edebilirsin.

geniş klapalı vintage

 

Kemer ve Ayakkabı Seçimi

Kemer satın alırken ince olmasına özen göstermen gerek ve bence ayakkabılarınla kesinlikle uyumlu olmalı.

kemer ayakkabı uyumu

Kim uğraşacak bu kadar detay ile diyorsan biz senin için en doğru seçimleri zaten yaptık. Takım elbise seçimi konusunda detaylı bir yardım almak istersen eğer bu konuda sana yardımcı olabilirim. Coulfate’e ücretsiz üye ol ve benimle iletişime geç vücut özelliğine uygun en şık takım elbise seçimini beraber yapalım. Aynı zaman da sana özel birçok fırsattan yararlan.

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin