Gamze Fidekök
Gamze Fidekök / Stilist
09.07.2018

Takım Elbise İçin Gömlek Yaka Çeşitleri

Her işte olduğu gibi en az giyimde de algı boyutu vardır. Eğer ince bir yüzün ve uzun bir boynun varsa açık yakaları, yuvarlak ve geniş bir yüz yapın varsa da birbirine yakın yakaları tercih etmen gerekiyor. Elbette kullandığın kravat ve kravatı bağlama şekli tercihine kalmış. Kalın (tok) bir bağlama şekli kullanıyorsan açık yakaları, ince kravatları ve ince düğümleri tercih ediyorsan da birbirine yakın yakaları kullanman gerekiyor.

Yaka uzunluğu ile yaka açıklığının farklı kombinasyonlarından oluşan onlarca farklı yaka ismi karşına çıkabilir. Geniş yaka, açık yaka, dar yaka, İtalyan yaka, Fransız yaka, klasik yaka, vb. Takım elbise giymeyi tercih ettiğinde yaka tiplerini bil ki içine giyeceğin gömleği en doğru şekilde seçebilesin.

İtalyan Yaka Modeli

En çok tercih edilen yaka çeşidi karşındaaa. Uçları sivri bir klasik gömleğin iki yaka açıklığının daha geniş olduğu yaka şeklidir. Eğer kravat ile kullanacaksan geniş bir düğüm kullanmalısın. Üçgen veya kemikli bir yüz tipine sahipsen bu yaka tam sana göre ama yuvarlak yüz tipine sahipsen aman ha uzak dur.

italyan yaka gömlek

 

Yuvarlak Yaka Modeli

Türkiye’de kullanımı fazla olmayan yaka tipi diyebilirim. Eskiden daha çok kullanılan bu yaka tipi, şu sıralar yeniden moda. Denemeni tavsiye ederim.

yuvarlak yaka gömlek

 

Düğmeli Yaka Modeli 

Takım elbise giydiğinde kravat takmak istemiyorsan düğmeli yaka gömlekleri tercih edebilirsin. Blazer ceket içine yakası açık olarak da kullanabilirsin. Düğmeler yakanın üzerinde olabildiği gibi, yakanın altından gizli olarak kullanılacak şekilde de üretilebiliyor.

düğmeli yaka gömlek

 

Şeritli (çıkıntı) Yaka Modeli

İngilizcede “tab collar” olarak geçiyor. Düğmeli yakaların bir de iki yakayı şerit ile birbirine bağlayan çeşidi var, bu yakaları kesinlikle kravat ile birlikte kullanmalısın.

şeritli yaka gömlek

 

İğneli Yaka Modeli

Yaka üzerindeki deliklerden ve yine kravatın altından geçirilen metal bir çubuk ile benzer bir tarz yakalanıyor. Genellikle gömlek yakaları daha sert ve kısa olur. Alttan geçen metal iğne (ya da çubuk), hem yakaları birleştirerek gizlediği, hem de kravat düğümünü yukarı doğru ittiği için kravatı oldukça ön plana çıkaran bir yaka modelidir. Kravatımı ön planda tutmak istiyorum diyorsan bu gömlek senin gömleğin.

iğneli yaka gömlek

 

Kontrast Yaka Modeli

Genel olarak koyu mavi üzerine beyaz çizgili gömleğin üzerine beyaz yaka olarak karşına çıkacaktır. Takım elbise ve kravat ile güzel bir şekilde eşleştirilerek kullanılması gerekir ve bunu başarmak oldukça zordur. Çok riske girmeye gerek yok.

kontrast yaka gömlek

 

Ata Yaka Modeli

Mustafa Kemal Atatürk tarafından sıklıkla kullanıldığı için “Ata yaka” denmiştir. Yalnızca smokin ve frak ile kullanmanı tavsiye ediyorum ve mümkünse papyon ile kullanmaya özen göster.

ata yaka gömlek

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin