Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
20.04.2018

Takım Elbise Almadan Önce

Takım elbise alışverişi yapmadan önce vücut analizinizi yapın. Daha sonra vücut özelliğinize ve zevkinize uygun model ve renkler de stilinizi seçtiğiniz parçalar doğrultusunda ortaya koyun. Kafanızda belirli net parçalar seçin ve alışverişinize çıkın. Bu sizin mağaza da ne istediğinizi bilen bir imaj sergilemeniz ile beraber zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Eğer bu konuda zorlanıyorsanız tarz dokunuş tüyoları ve Coulfate'in size özel seçenekleri yazımın devamında.

Apoletlerin Omuzlara Oturması

Apoletlerin tam omuzlarınızla aynı noktada bitmesine dikkat edin. Ceketinizin omuzularınıza oturduğundan emin olun. Ceketlerin omuzlara oturması kişinin en ideal görünümü yakalamasında etkili bir kriter olacaktır. Vücut oranınız ile orantılı olacak şekilde apoletler omuz üzerinde ne çok içeride ne de çok dışarı da olmamalıdır. Ceketler de apoletlerin ideal görünümü, omuz hattının bittiği noktada olmalıdır.

apoletler tam

 

Yakanın İdeal Görünüm Formu

Gömlek yakaları ile ceket yakası arasında çok fazla boşluk olmamalıdır. Ya da gömlek yakası ceket yakasının altına kaybolmaması gerekir. Bunu önlemek için aşırı uzun yakalardan uzak durulmalıdır. Yaka uçları görünecek şekilde ceketin enseyi sararak omuz hattından açılmaya başlayarak gerekn bolluğu göstermesi gerekir. Bu saye de yakanın en ideal görününü yakalanmış olacaktır.

ceket ve gömlek yakalarının duruşu

 

Ceket Modeli Seçimi

Ceketler de ince klapalı modeller tercih edin. İnce klapalı modeller daha modernken, geniş klapalı modeller daha retro tarz bir görünüm sergiler. Takım elbise de kravatlarınızı klapanızın genişliğine uygun seçmeniz en uygun görünümü yakalayacaktır. Aynı zaman da zayıf görünmenizden şikayetçi iseniz, ceketiniz ile uyumlu renkte veya modelde bir yelek tercih ederek daha hantal bir görünüm elde edebilirisiniz.

ceketlerde ince klapa

 

Ceketin Duruşunu Etkileyen Faktörler

Otururken ceketinizin önünü mutlaka açık bırakın. Ceketinizin kasılmasına sebep olurken duruşunuzun da olumsuz etkileneceği için otururken düğmelerin açık bırakılması gerekir. Ancak ayakta iken mutlaka düğmeleri kapatın. Saygınlık bir görünüm ve centinmen bir erkek imajı sergilemenin en önemli adımıdır.

ceketin duruşu

 

Tek ve Çift Düğmeli Ceket Seçimleri

Günlük kombinlerinizde tek düğmeli ceket tercih edin. Resmi ortamlar da ise çift düğmeli ceket modellerini tercih edin. Tek düğmeli ceket modelleri ile sportif şıklıkta bir görünüm elde edebilirken, çift düğmeli ceket modelleri ile şık ve resmi bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır. Çift düğmeli ceketleri kullanırken sadece üst düğmeyi ilikleyin, iki düğmeyi de iliklemek için kullanmayın.

tek düğmeli ceket

 

Kruvaze Ceketler

Uzun boylu ve zayıf değilseniz kruvaze kapama ceketlerden uzak durun. Dikdörtgen bir vücuda sahipseniz ve bacak boyunuz uzun ise kruvaze kapamalı ceket takımlarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

kruvaze kapama ceketler

 

Ceketin İdeal Uzunluğu

Ceketiniz, pantolonunuzun fermuarının bitiş noktasıyla aynı yerde bitmeli. Ceketin, kalça hizasında veya bir tık daha uzun kalacak şekilde bitmesi ceket kullanımı kuralları arasındadır. Resmi ortamlarda ceketin, uzun veya kısa olması şık bir görünümden uzak olup imajınız kötü etkilenecektir.

ceketin bitiş yeri

 

Kravat Tercihi ve Kullanımı

Takım elbiselerde ince kravatlar modern bir görünüm sergiler. Takım elbise içerisinde daha zayıf görünüm sergilemeyi sağlar. Kalın kravatlar uzun boylu ve geniş bir vücuda sahipseniz eğer kalın kravatlar sizin için uygun seçimlerden olacaktır. Kravatınız hangi genişlikte olursa olsun kemerinizin hemen üstünde bitmesine dikkat edin.

ince kravat

 

Kravat Renk Seçimi Nasıl Olmalı ?

Takım elbiseler de kravatlar kişinin stilini simgeler. Bu nedenle kravatları ön plana çıkarmak için, her zaman gömleğinizin renginden daha koyu bir renkte kravat seçmelisiniz. Giydiğiniz takıma uygun renkte ister desenli ister desensiz bir kravat seçebilirsiniz. Kravatınıza uygun renk ve modelde bir mendil ile ceketinizi ön planda tutabilirsiniz.

kravatın takıma uyumu

 

Gömlek Manşeti Kriteri

Bildiğiniz ama çok dikkate almadığınız kurallardan biri olan manşet uzunluğu, takım elbise giyen kişinin imajını olumlu veya olumsuz etkileyecek 1.5 cmlik bir görünümdür. Demek istediğim gömleklerin manşetleri ceket kolundan her zaman 1- 1.5 cm kadar uzun olmalıdır. Ceketinizi seçtikten sonra gömleğinizi seçmelisiniz. Gömlek seçerken ceketinizi de üzerinde deneyerek gömleğinizin manşetinin ne kadar görünebileceğini deneyimleyebilirsiniz. Uzun bir manşette stilinizi olumsuz etkileyecek faktörlerdendir.

ceket manşet mesafesi

 

Pantolon İdeal Uzunluğu

İdeal pantolon boyu için bacak boyunuzun uzun ya da kısa olması birşeyi değişitirmez. Günümüzün modern ve trend görünümünde pantolon uzunluğu, ayakkabıların hemen üstünde bitmelidir. Ayakkanının üzerine dökülen ve ayakkabını tabanına değin uzanan pantolon paçaları tercih edilmemelidir. Bir diğer olumsuz görünüm ise oturduğunuz zaman pantolonunuz çorabınızın boyunu aşıp bacağınızın gözükmesidir. Bu tür hatalara yer vermeden pantolon paça uzunluklarına dikkat edin.

pantolon uzuluğu

 

Kemer ve Ayakkabı Seçimi

Son olarak her yerde rasladığınız artık duymaktan sıkıldığınız ama mutlaka dikkat etmeniz gereken, kemer ve ayakkabı seçimidir. Kemeriniz ince ve ayakkabılarınızla ile aynı renkte olmalıdır. Aynı zamanda renk seçimlerini takım elbise renginiz ile uyumlu olması ile tercih edilmelidir. Ayakkabı modelininde takımın görünümüne uygun modelde tercih edilmelidir.

kemer ayakkabı uyumu

Takım elbise almadan önce kişisel bir stil danışmana ihtiyacınız olabilir. Tarzınızı ve vücudunuzu analiz edip size uygun kıyafet ve ürün seçiminizi sizin yerinize yapıp tarzınıza yön vermesine izin verin. Coulfate bu konu da sizin yanınızda Beyler. Coulfat'e üye ol ve sana özel atan stil danışmanın ile vücuduna uygun kıyafte seçimlerini öğren.

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin