Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
06.12.2018

Sokak Modasının Öncüsü James Dean

James Dean, Indiana’nın Marion kentinde dünyaya gelmiş ve babasının onu amcasına bırakmasıyla kendini geliştirene kadar da çiftlikte amcasının yanında büyümüştür. Çiftlikte büyümüş olması Dean’ın stilini de ister istemez etkilemiş. Asi giyinmeyi seven Dean zamanla sokak modasının öncüsü olmuştur.

İkonik Kovboy Şapkası ve Kendi Adını Verdiği Saç Stili

James Dean’i hatırlatan en önemli aksesuarları kovboy şapkası hatta yanından hiç ayırmadığı Wayfarer gözlükleridir. Ünlü aktörün etkileyici duruşunu oluşturan en önemli detaylardan biri ise saç stili. Geriye doğru taranmış olan saçları o zamanlarda onun başlattığı bir saç modeli oldu. Saçları onunla özdeşleşmiş modası geçmeyen klasik bir stil halini almıştır. Stil ikonu olarak doğal ve havalı görünen saç stiline kendi adını verdi.

james dean kovboy şapkası

 

Günümüz Modasına Bıraktığı Etki

"Rebel Without a Cause" filminde giydiği kırmızı bomber ceketi 1950’lerden günümüze kadar gelen olay olan ikonik parçalar arasında. 1950’lerde yaşamış olmasına rağmen 1980’lerde alternatif rock müzik ile ortaya çıkan 'grunge' tarzı, James Dean’in stiliyle çok fazla benzerlik göstermişti. Günümüzde neredeyse her erkeğin dolabında bulunan beyaz basic tshirt de James Dean stilinin bir başka ayrılmaz öğesiydi.

günümüz modasına katkısı

 

Stilinin En Star Parçası Deri Ceketi

Sokak modasına ve gençliğe özgü siyah deri ceket de James Dean ile özdeşleşmiş, onun stilinin bir parçası haline gelmiş giysilerdendi. Konu motosiklet ve deri ceketse James Dean aklımıza gelen ilk isimler arasında süphesiz isimlerdendir. Kürk yakalı deri ceketiyle kombinlediği motorcu deri botları ve ağzından düşürmediği sigarası ile akıllardan silinmeyen bir karizmaydı.

james dean deri ceket

 

Tarzı İle Günümüz Sanatçılarına Dahi İlham Verdi

Gömlek-jean, tshirt-jean kombinleyerek jean pantolonun kullanım yelpazesini o dönemde kendi tarzı ile genişletmişti. Kot pantolonun her yerde giyilmediği o dönemde Hollywood davetlerine kot pantolonuyla gidip popülerliğini artırarak kotun her yerde giyilmesini sağladı. Kot üstüne beyaz tshirt giymenin öncüsü olarak herkesin onu kot pantolonuyla hatırlamasını sağladı. Bir çok sanatçıya ilham oldu ve hatta Lana Del Rey 2012’de çıkarttığı Blue Jeans şarkısını onun için yazdı.

james dean ilham veren tarzı

 

Kombinlerinde Kullandığı Parçaları Yeni Bir Akım Getirdi

Dean'in giydiği çoğu kıyafet klasik parçalar haline geldi. Gömleklerini, tshirtlerini hatta trikolarını bile pantolonlarının içine alarak giyiniyordu. Dean, genelde bol kesimli pantolonları tercih etmesiyle pantolon ve tshirt akımının öncüsü olarak bir tarih yazdı.

james dean yeni akım

 

Her Bir Kıyafeti İle Tarz Sahibiydi

James Dean mevsim ne olursa olsun ayağında olan siyah deri botlar ile tarz sahibi olmuş ve cool bir görünüm yaratmış, giydiği ekose gömlekler, çizgili tshirtler onun bu tarzla anılmasının başlıca sebeplerinden.

james dean tarz sahibi imaj

 

Tarzı Günümüze Kadar İz Bıraktı

Günümüzde döneminin asi çocuğu olarak anılırken 1955’ten günümüze popülerliğini bir an olsun kaybetmedi. Çoğu isim tarafından örnek alındı, stiliyle günümüze kadar birçok jenerasyona ilham kaynağı oldu.

iz bırakan tarz

 

Hızlı Yaşadı ve Aramızdan Çok Genç Ayrıldı

Tarzı ve tavrı başta olmak üzere çoğu alanda örnek alınan Dean’in gençlere tarzıyla birlikte miras bıraktığı o meşhur sözü yazmadan edemeyeceğim...

"Sonsuza kadar yaşayacakmışsın gibi hayal kur. Bugün ölecekmişsin gibi yaşa." - James Dean

hızlı yaşam

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin