Emine Olcay
Emine Olcay / Stilist
27.09.2018

Erkeklerin Kullandığı Şapka Çeşitleri Nelerdir?

Bugün şapka çeşitlerinden ve size uygun şapka modellerine nasıl erişebilirsiniz bunlardan bahsedeceğim. Yüz tipinize ve tarzınıza uygun şapka seçimi yapmanızda yardımcı link yazımda.

Beyler, şapka konusunda aklınız karışık biliyorum. O yüzden şapka denince ilk gözümüzde canlanan modellerden başlayalım. Tabi ki siperli cap şapkalardan bahsediyorum. Artık kadife, deri, keçe ve benzeri malzemelerden yapılan siperli şapkalar yazın sıcaktan kışında rüzgarın etkisinden korumaktadır. Böylece hem sıcak ve soğuktan korunmuş olursunuz hem de tarzınızdan ödün vermemiş olursunuz. 

 

erkek kep şapka

 

Kullanım Konforu Sunan Bereler

Hepinizin bildiği kış mevsiminde kullanım konforu sunan bere ile devam edelim. Beanie bere ve klasik örgü bereler en risksiz ve her kombin de kullanabileceğiniz aksesuarlardandır. Ancak yüz tipinizi tanımanız, ten renginizi tesbit edip boy ölçünüze göre tercih yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu öneri tabi ki bütün şapkalar için geçerli.

erkek bere şapka

 

Bere Çeşitleri

Berenin çok farklı modelleri ve renkleri vardır. Bere çeşitleri arasında uzun ve kısa olmak üzere; klasik mansız bere, beanie bere, military beret, kayak beresi gibi bere çeşitlerini bilmek kombin yaparken tarzınıza uygun seçimler yapmanızı kolaylaştırır.

erkek renkli bere şapka

 

Kasket Çeşitleri

Gelelim kasketlere. Kasketler daha çok olgun erkeklerin, iş adamlarının tercih ettiği bir şapka modelidir. Aynı zamanda tarz için tercih eden erkekler de Street Style, Hippi, Vintage Style ve Retro Style giyim tarzında değerlendiren kitle tarafından da karşımıza sıkça çıkmaktadır. 4 köşeli, 6 köşeli, 8 köşeli kasket, İngiliz ve İskoç model olarakta; driver cap, newsboy cap modelleri kasket kategorisinde yer almaktadır.

erkek kasket şapkalar

 

Kasket İle Karıştırılan Flat Cap Model Şapka

Flat Cap dediğimiz şapkalar kaskete benzer ama daha düz ve başı arkadan öne doğru saran bir kalıba sahiptir. Flat Cap, bölmeleri kaskete göre daha azdır. Aynı şekilde kaskette olduğu gibi Flat Cap kategorisi içerisinde ivy cap modeline sahiptir.

erkek flat cap şapka

 

Fötr Şapka Çeşitleri

Fötr şapka diğer bir ismi ile fedora tam anlamıyla bir sokak modası aksesuar modelidir. Devetüyünden, yünden, hasırdan ve keçe gibi malzemelerden yapılan fötr şapka farklı modelleri de her tarza uygun seçimler yapmayı olaylaştırıyor. Fötr şapka modelleri içerisin de melon (bowler), cowboy, trilby, homburg, western, stockman şapka çeşitleri yer almaktadır. Ancak şapka modelleri birbirine çok benzediği için hemen hemen hepsine fötr şapka olduğu zannediliyor. Fötr şapka ile en çok karıştırılan şapka modellerini görsellerle sizler için açıklayalım.

erkek fört sapkalar

 

Fötr Şapka İle Karıştırılan Panama (Boater) Şapka Modeli

Fötr şapkanın yaz aylarında daha çok hasır modeli tercih edilse de kışlık modellerinin daha cool durduğunu söyleyebilirim. Bizler hasır şapka olarak bilsekte asıl adı Panama Boater olan hasır şapka, bir tüccarın Panama Kanalı yapılırken Ekvadorda çalışan işçi ve mühendislere el yapımı olarak sattığı şapkadır.

hasır şapka

 

Fötr Şapka İle Karıştırılan Kovboy Şapka Modeli

Fötr şapka ile kovboy şapkası da birbirine çok karıştırılmaktadır. Kovboy şapkanın da fötr şapka gibi hasır olanları vardır. Fötr şapkadan farkı kenar kıvrımları daha belirgin ve daha büyük olmasıdır.

kovboy sapkası

 

Fötr Şapka İle Karıştırılan Melon Şapka Modeli

Fötr şapka ile karıştırılan bir diğer şapka modeli de Melon (bowler) şapkadır. Aslen birbirinden çok farklı modellerdir. Tepe kısmı dışa bombelidir ve fötr şapkaya göre daha serttir. Yüksekliği ve kenar kıvrımları modele göre değişebilir.

melon şapkalar

 

Trapper (Ushanka) Şapka Modeli

Trapper şapka ya da ushanka (uşanka) şapka daha çok kürklü ve pilot şapka olarak bilinir. Kışın soğuktan sizi en iyi koruyacak olan şapka modeli diyebilirim. Rusya'dan gelen şapka günümüzde hipster style erkekler tarafından tercih edilen şapka modellerindendir.

trapper şapka

 

Börk Şapka Modeli

Türk kökenli olup 2017 ve 2018 yıllarının da yeniden ortaya çıkarak en çok rağbet gören ve popüler olan şapkalardandır. Börk, önceleri hayvan postundan yapılmış olup günümüzde kadar deri, çuha ve keçe malzemeleri de kullanılarak çeşitlendirilmiştir.

börk şapka

 

French Painter Beret Modeli

French Painter Fransız ressam şapkasıdır. Türk erkeklerinin çokta tercih ettiği bir şapka değil fakat son zamanlarda kullanımı artmıştır. French şapkalarının renkleri ve farklı modelleri de vardır.  Military Beret' e de çok benzemektedir.

french painter sapka

 

Fisherman Sailor Captains Şapka Modeli

Balıkçı, denizci kaptan şapkası modelinin de kışlık ve yazlık modelleri vardır. Rugan, keçe, dece tüyü, keten gibi malzemelerden yapılır. Retro tarzı için tercih edilen şapka modellerindendir. Gövde kısmı yüksek ve metal kemerli ya da örgü kemerli bir modeli olup ön kısmında siper mevcuttur.

kaptan şapkası

 

Vizör Şapka Modeli

Vizör şapka, başlık kısmı olmayıp sper kısmı olan, güneşli günler de sporcuların kurtarıcısıdır. Tenis kortlarında daha çok karşımıza çıkar. Günlük kullanımı tarz sahibi kişiler imaj oluşturmak için değerlendiriliyor.

vizör sapka

 

Bucket (Boonie) Şapka Modeli

Kova şapka, daha çok balıkçı veya safari şapkası olarak bilinir. Çok fazla tercih edilmeyen kova şapkanın kullanımı son zaman da artmıştır. Desenli şekli ile de oldukça tarz kombinler yapılmaktadır.

bucket şapka

 

Castro Şapka Modeli

Castro veya military şapka siperli spor şapkaya benzer ikisini de ayıran nokta tepe yüksekliği daha uzun ve üst kısmı bombelidir. Kışlık modellerde kaşe ve keçe, yazlık modeller de kanvas kumaş ile üretilmektedir.

castro şapka

Şapka çeşitlerini biliyoruz. Pekala sana uygun şapka modeli hangisi olduğunu öğrenmek için şimdi Coulfate'e ücretsiz üye ol atanan stil danışmanın yardımı ile sana uygun şapka önerini al. Tarz olmak için tabularını Coulfate ile aş!

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin