Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
26.05.2018

Sakal Biçimlerine Göre Gözlük Önerileri

“ Gözlük Deyip Geçme! ” ve “ Gözlüğün Yüz Şekline Ne Kadar Uygun? ” adlı bloglarımda güneş gözlüğü seçerken neye göre seçmek gerektiğinden bahsettim. Günlük hayatınızın vazgeçilmez aksesuarları olan güneş gözlüklerimizi seçerken yüz tipiniz kadar durum sakal ve bıyık modellerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Peki, hangi sakal-bıyık modeline hangi güneş gözlüğünü alman lazım? şimdi beraber inceleyelim.

Uzun Sakallılara Gözlük Modelleri

Yüzünü kaplayan uzun bir sakal ve bıyıklara sahipsen klasik tarzda, dikdörtgen hatlı, alt kısmı oval olan Erika Classic gözlükleri tercih edebileceğin bir gözlük modelidir. Fakat çok keskin hatlara sahip olan kalın kenarlı asetat güneş gözlüklerinden kaçınmalısın; yüzünü olduğundan daha büyük gösterebilir, yüz ifadeni sertleştirebilirler. Dikdörtgen güneş gözlükleri benim tarzıma pek de yakın değil diyorsan, son zamanlarda trend olan hipster tarzı, ince kenarlı, hatları oval ile yuvarlak arası olan güneş gözlüklerini kullanabilirsin.

 Uzun Sakallılara Gözlük

 

Klasik Bıyıklara Gözlük Modelleri

Birçok aksesuarda, kıyafetlerde bile kullanılan klasikleşmiş bir bıyık modeline sahipsen, tarzını zenginleştirecek iki model önerim var. Bunlardan birincisi, tıpkı bıyık modelini gibi klasikleşmiş bir model olan siyah yuvarlak çerçeveli Round Metal gözlükleri tercih edebilirsin. İkinci öneri ise klasikleşmiş olan damla model Aviator gözlük modelidir. Zaten birçok yüz tipiyle uyumlu olan bu model şık bir görünüm elde etmeni sağlayacaktır.

Klasik Bıyıklara Gözlük Modelleri

 

Kirli Sakal İle Uyumlu Gözlük Modelleri

Genelde kirli sakal kullanıyorsan, bıyık pek bırakmıyor ya da zaman zaman bırakanlardansan köşeli ve ince saplı Justin Classic gözlük modelleri tam sana göre. Yüzünün büyüklüğüne göre uygun çerçeve boyutunu seçtiğinde eminim gözlüğün yüzünde harika görünecektir. Eğer çok açık renkli bir sakal tonuna sahip değilsen, siyah cam ve çerçeveli olanlarını özellikle denemeni tavsiye ediyorum.

Keçi ve Top Sakallara Gözlük

 

Keçi ve Top Sakallara Gözlük Modelleri

Top sakallar ya da keçi sakalları genellikle dikkatleri anında çeken sakal modellerindendir. Oval formlu güneş gözlüklerinden de uzak durmalısın çünkü bu tarz modeller sakalların sebebiyle zaten olduğundan biraz daha uzun görünen yüzünü daha da uzun gösterebilir. Yüzünün alt kısmı yeterince dikkat çekiyor demiştim. Biraz da göz çevreni, yani yüzünün üst yarısını öne çıkarmak için köşeli ve geometrik Wayfarer modelleri denemeni öneririm.

Keçi ve Top Sakallara Gözlük

 

Gür Bıyık ve Az Sakallara Gözlük Modelleri

Yüzünü kaplayan gür ve uzun bıyıkların var ise yüzünüzü daha da kapalı göstermemek adına çok büyük çerçevelerden kaçınmanı öneririm. Daha ufak boyutlu, keskin hatlardan uzak modellere göz atabilirsin. Eğer eğlenceli bir tarza sahipsen, Round Metal renkli modellere de bir şans verebilirsin.

Gür Bıyık ve Az Sakallara Gözlük

 

Her Sakal-Bıyık Formuna Uygun Gözlük Modelleri

Genellikle yarım çerçeveli, metal köprülü, Wayfarer, Justin Classic, Clubmaster Classic gözlükler hemen her sakal ve bıyık şekline uyum sağlıyor. Ten ve saç rengine göre en popüler olan iki tondan birini, kahveli veya siyahlı-grili, olanları tercih edebilirsin. Daha iddialı olmayı seviyorsan, köprü kısımları metal ya da altın rengi olanları da deneyebilirsin. Bu modeller daha epey uzun bir süre raflardan düşmeyecek gibi görünüyor, bizden söylemesi!

Her Sakal ve Bıyığa Gözlük

 

Sakal ve Bıyık Tercih Etmeyenlere Gözlük Modelleri

Eğer günlük hayatında sakal ve bıyık kullanmayı pek de tercih etmiyorsan, güneş gözlüğü seçmek sizin için biraz daha kolay sayılır. Sadece ten ve saç rengin ile yüz tipini belirlemen ve bunlara uygun olarak seçim yapman yeterli. Aviator, Clubmaster Classic, Round Metal, Erika Classic, Wayfarer, Hexagonal Flat Lenses gibi modelleri yüz tipine, stiline ve zevkine en çok hitap eden güneş gözlüklerine öncelik vermeyi unutma!

Sakal ve Bıyıksızlara Gözlük

Verdiğim bilgiler doğrultusunda iyi bir görünümde gözlük seçimini yapabilirsin ancak seçim konusunda zorlanıyorsan senin için halledebilirim, Coulfate hizmetinde. Ücretsiz üye ol ve sana atanan stil danışmanın ile iletişime geçerek senin özelliklerine uygun gözlük seçimini yapma şansını yakala.

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin