Gamze Fidekök
Gamze Fidekök / Stilist
03.11.2018

Mustafa Kemal Atatürk’ün Giyim Zevki Nasıldı?

Mustafa Kemal Atatürk'ün karakteri, askeri ve siyasi başarıları kadar giyim zevki ile de son derece ön plana çıkan bir liderdi. Ardında bıraktığı her anısında ne kadar zarif ve şık bir görünüm sergilediğini görebiliyoruz. Bugün bloğumda Atatürkün stilinden konuşacağız.

Gömlek Tercihindeki Zarafet

Gömlek seçimlerinde genellikle açık renk, beyaz, krem ya da bej tercih ediyordu. Gömleklerinde önce Arap harfleriyle daha sonra Latin harfleriyle isminin baş harfi yazan arma kullanılıyordu. Arma gömleğinin koluna ya da göğüs kısmına işleniyordu. 

Atatürkün gömleği

 

Özgün Şapka Seçimleri

Birçok yaka çeşitlerini denemiş çoğu zaman yelek giymeyi tercih etmiştir. Askerliğinin ilk döneminde fes, savaş yıllarında kalpak kullandıktan sonra panama, silindir, melon, kasket tarzında şapkalar takmıştır.

Atatürk ve yeleği

 

Parçadan Bütüne Takım Elbise Seçimi

Hemen hemen hepsi siyah olan takım elbiseleri üç parçadan oluşuyordu, ceket, pantolon ve yelek. Yeleğinde köstekli saati, ceketinin küçük cebinde ise mendili hiç eksik olmuyordu. 

Atatürk ve siyah takımları

 

Titiz ve Özenli Görünümü

Daima ütüsünün düzgün olmasına, kıyafetin yürürken sarkma yapmamasına, kıvrılmamasına dikkat ediyordu ve her zaman fazlasıyla şık giyiniyordu.

Atatürk daima düzgün giyinir

 

Değişen Seyahat Kombin Tercihleri

Seyahatlerinde daha çok tüvit takımını, güderi ceketini, ‘riding coat’ tarzındaki jokey pantolonlarını giyiyordu.

Atatürk ve seyehatleri

 

Şık Stil Dokunuşları

Özel günlerde smokin ve frakta beyaz papyon tercih ediyor bu sayede stili ile daima ön plandaydı. Seçimleri göz alıcı şıklık oluştururdu.

Atatürk ve smokin

 

Ceket Model Seçimleri

Kruvaze ceketleri ile de son derece şık olan Mustafa Kemal Atatürk, aksesuar olarak baston tercih etse de ara sıra kol düğmesi ve yaka iğnesi de kullanıyordu.

Atatürk ve kruvaze ceket

Çağdaş ve uygar bir millet olmak adına kılık kıyafete de her zaman önem veren Mustafa Kemal Atatürk: "Her bakımdan medeni bir insan olmamız için, kıyafetimizle, fikrimizle, zihniyetimizle değişmemiz gerekiyor" demiştir.

Atamızı özlem ve saygı ile anıyoruz.

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin