Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
20.10.2018

İdeal Paça Boyu Nedir?

Bugün bloğumda pantolon paçası modelleri nelerdir? ve ideal paça boyu nasıl olmalıdır? beraber inceleyeceğiz. Dilersen yazımın devamında Coulftate'in stil danışmanlığı hizmeti sayesinde vücuduna uygun pantolon paça boyunu stil danışmanından nasıl öğrenebileceğinden bahsettim.

Herkesin boyu, hatta bacak boyu farklı olduğu için net bir ölçü vermek doğru olmayacaktır. Bu konuda özellikle pantolonu mağazadan alacaksan görevliden, evde ki bir pantolonunu değerlendireceksen terzinden yardım alabilirsin. Pantolonu alırken giydikten sonra mağaza da bir iki adım atarak normal hizaya gelmesini sağlamalısın.

Ölçü alınırken pantolonu çok fazla çekiştirmeden normal kullandığınız pantolon hizasında ölçü alınmasına izin vermelisin. Aksi halde zamanla beline oturduğunda ayakkabının üzerinde pantolon paçaları toplanmaya başlayacaktır.

İtalyan Kesim Pantolonların Fit Özelliği

Sana önerim Oldschool yani uzun ve geniş paçalardan uzak durmalısın. Günümüzün en ideal paça boyu kısa ve boyuna göre genişliğinin ayarlandığı paçalardır. Daha modern kısa kesimlerde daha dar ve daha kısa bir kesime sahip olmalıdır. Yani İtalyan paçalar daha fresh bir görüme sahip olmanı sağlar. Biraz rahat biraz şık olmak istediğinde en ideal seçimin kesinlikle İtalyan kesim pantolonlardan yana olmalı..

İtalyan kesim pantolonu senin için en uygun kombinler ile kombin yapma derdini de ortadan kaldırdık dilersen linki buraya bırakıyorum.

italyan paça

 

Dubble Paça Pantolonlar

Özellikle boyun kısa ise duble paça pantolonlardan ve kısa paça pantolon boylarından kaçınmanı öneririm. Hayır boyum uzun diyorsan duble paça pantolonun boyunu inceleyelim. Paçalara ağırlık eklemek amacıyla kısa paçalı pantolonların düz durmasını sağlamak amacıyla duble paçalar geliştirilmiştir. İdeal ölçü ayak topuğunuzdan 2 cm yukarıdan alınması ve aynı şekilde ön taraftada ölçünün aynen uygulanmasına dikkat etmelisin. Bu şekilde alınan ölçü duble paça için en uygun ölçü olacaktır. 

duble paca

 

Ayakkabı İle Pantolon Paça Uyumu

Pantolon Paçalarını fix bir ölçüde kullanmak istersen bu durumda devreye ayakkabı seçimi giriyor. Uzun paça ya da kısa paça seçimi sana kalmış oluyor ki altına giyeceğin ayakkabının boğazlı olup olmadığına dikkat etmelisin.

ayakkabı ve paça

 

Doğru Paça Boyu Alma

Normalde paça boyu ayarlanırken pantolonun arka kısmı hiç kat olmayacak şekilde, düz bir şekilde ayakkabı topuğuna kadar inmesiyle alınır. Ancak dikkat etmen gereken önemli bir noktada, kısa topuk ayakkabı giyeceğinde paçaların uzun olacağını unutmaman gerekir. Bu nedenle arada bir kesim yaptırman daha uygun olacaktır.

Sana küçük bir tüyo daha vereyim. Klasik pantolonlar için ideal paça ölçüsü yerle sıfır değil, pantolonun paçası ayakkabının üzerinde yığılmaması için topuğunun bir santim kadar üzerinde olmalıdır. ;) Herşey tarz olmak için hadi bakalım göreyim seni!

paça boyu

 

Kısa Paça Seçimi

Çevrene baktığında kısa paça pantolon giyenler hoşuna gidiyorsa, hiç bekleme hemen sende dene. Paça boyunu kısa istiyorsan slim fit spor kesim pantolonlardan seçim yapmalısın. Ayakkabının hemen üzerinde katlanmadan duracak şekilde ayarlamalısın.

spor paça

 

Kanvas Pantolonlarda Paça Boyu

Chino tipi kanvas "casual" giyim tarzı için tercih edilen pantolonlarda ideal paça ölçüsü, ayakkabının üzerinde yığılma olmayacak şekilde olmalıdır. Kışlık ayakkabı ve yazlık ayakkabılarda rahatlıkla giyebileceğin orta ölçülerde olmalı.

chino paça

 

Kot Pantolon Paçası Nasıl Olmalı

Kot pantolonlarda geniş paça pantolonlar tercih ediyorsan daha dökümlü paçalar giyebilirsin. Fakat slim fit veya skinny tipi dar paça kot pantolonlarda döküm yerine ayak bileği hizasında biten, ayakkabının hemen üzerinde olan paça boyunu tercih etmelisin.

kot paça

 

Yeni Moda Trend Paça Boyu

Bu arada pantolon paçası bilek kısmında darsa, kanvas veya kot pantolon paçasını kıvırmak son dönemde gayet tarz olabilir, ancak paça genişse ve ayağınızda bot, çizme falan yoksa paçaları kıvırmak pek şık durmayacaktır.

Şimdi tercih yine sana kaldı.. Ama lütfen bileğinde paçanın fazlalıklarını taşımayı bırakın gerçekten hiç hoş bir görüntü olmuyor. Bırakın terzinize fazlalıkları almasına izin verin.. 

dar paça

Tüm bu tavsiyelerimin yanı sıra Coulfate'e ücretsiz üye olup stil danışmanın ile iletişime geçerek ideal paça boyunun hangi boy olduğunu öğrenebilirsin. Bunun yanı sıra farklı stil tüyoları ile tarzına yön vermeye başlayabilirsin. :)

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin