Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
12.02.2018

Gözlüğün Yüz Şekline Ne kadar Uygun?

Gözlükler yüz şekline göre farklılık gösterebiliyor. Gözlük alacaksan ana kural yüz şeklini bilmendir. Yüz şekillerine göre farklılık gösteren gözlük modellerinin birkaçına bakalım.

Yuvarlak Yüz Tipi Gözlük Seçimi

Yüzünüzün eni ve boyu eşit, dolgun bir yüze sahipseniz yuvarlak yüz şekline sahipsiniz demektir.

Yüzünü uzun ve daha ince göstermek mi istiyorsun ? seçimin köşeli çerçevelerden yana olmalı. Gözlük seçerken kesinlikle uzak durman gereken çok yuvarlak gözlükler onlar senin düşmanın uzak dur. Kendini daha havalı hissetmen için yapman gereken yanaklarının dolgunluğunu azaltarak yüzünü ince ve uzun gösteren çerçeveler seçmek. Bunlar sadece kare veya dikdörtgen çerçeveli gözlük modellerine bakacağın anlamına geliyor. Sana küçük bir tarz önerisi vereyim. Eğer gözlük sapını çerçeveye oranla kalın seçersen yüzünü daha uzun gösterebilirsin.

Yuvarlak Yüz Tipi Gözlük Seçimi

 

Oval Yüz Tipi Gözlük Seçimi

Eğer oval bir yüze sahipsen kendini şanslı hissetmelisin. Dengeli olması nedeniyle ideal yüz şekli olarak kabul edilip, güneş gözlükleri oval yüzler için ideal üretilmektedir. Dikkat etmen gereken hareketler şunlar; Yüzünü doğal orantısını bozacak çerçevelerden uzak durmalısın. Gözlük tercihini çerçevenin genişliği yüzünüzün en geniş kısmı kadar olan çerçevelerden olmalı. Yani kemik gözlükler senin için tasarlandı. gönül rahatlığıyla takabilirsin. Gözlük sapı yüzünün dengesini bozacak kadar düşük saplı olmamalı. Bunları dışında hemen hemen her gözlük tipini rahatlıkla taşıyabilir bir yüz tipine sahipsin.

Oval Yüz Tipleri Gözlük Önerileri

 

Kalp Yüz Tipi Gözlük Seçimi

Kalp şeklinde bir yüze sahipsen, geniş alınlı yüz yanaklara ve çeneye doğru giderek daralan bir yüz tipine sahipsin. Sende desenli ve kalın çerçeveli gözlükler den uzak durmalısın. Ne o öyle hiç estetik değil! Tam anlamıyla estetikliği yakalamak için seçeceğin çerçeveler göz seviyesinin altında kalan hattı geniş göstermeli ve dar çeneni dengelemelidir. Bunun için de tercihin alt kısmı daha geniş çerçevelerden yana olmalı. Son olarak düşük saplı gözlükler geniş alnına oranı daha dengeli bir görüntü oluşturacaktır.

Kalp Yüz Tiplerine Gözlük Önerileri

 

Elmas Yüz Tipi Gözlük Seçimi

Elmas şekilli yüzlerde elmacık kemikleri daha belirgindir. Alın, göz hizası ve çene dar, aradaki elmacık kemikleri yüksek ve belirgin bir yüze sahisindir. Yani muhtemelen öylesindir. Alnını ve çeneni geniş, şakaklarını dar göstermek için düşük saplı modeller ve desenli gözlüklerden uzak durmalısın. Çerçeve seçimini düz ya da geniş yuvarlak çerçeveden yana yapmalısın. Bu sayede yüz hatlarını yumuşatarak daha dengeli bir görünüm elde edeceksin. Son olarak üst kenarı belirgin çerçeveler seçmelisin bu seçim alnını geniş gösterecektir.

Elmas Yüz Tiplerine Gözlük Önerileri

 

Üçgen Yüz Tipi Gözlük Seçimi

Üçgen yüz tipi ve ters üçgen yüz tipi olarak ikiye ayırabilirim. Dar bir alın ve geniş bir çene yapısına sahipsen üçgen yüz şekline sahipsin demektir. Senin tercihin yanak ve çene bölgelerini dar göstererecek çerçeveden yana olmalı. Kesinlikle alnını geniş gösterecek düşük saplı çerçevelerden uzak durmalısın. Tercihin çerçevesiz, alt çerçevesi olmayan gözlük modelleri ve şakaklarla aynı hizada ve genişlikte olan gözlüklerden yana olmalı. Geniş bir alın ve dar bir çene yapısına sahipsen sen de ters üçgen yüz şekline Sahipsin demektir. Alnın zaten geniş düşük saplı gözlük kullanıyorsunuz hava alanı gibi açık alınlarla dolaşıyorsunuz ortada. Yapman gereken geniş alnını daha dar gösterecek gözlükler seçmelisin. Seçeceğin çerçeveler göz seviyesinin altında kalan hattı geniş göstermeli. Alt kısmı daha geniş çerçeveleri dar çeneni dengelemek için seçebilirsin. Alçak saplı gözlükler daha yüz tipinize uyum sağlayarak dengeli bir görüntü oluşturacaktır. Yüz hatlarınıza dikkat çekmek için desenli ve kalın çerçeveli gözlükleri seçip doğru bir hareket olmayacaktır. 

Üçgen Yüz Tiplerine Gözlük Önerileri

 

Kare Yüz Tipi Gözlük Seçimi

Orantılı ve köşeli bir yüzünüz varsa kare yüz tipine sahipsinizdir. Seçim yaparken yapman gereken sadece 2 adımın var. Bunlardn birincisi; Yüzünün keskin hatlarını daha da yumuşatmak için tercihini yuvarlak çerçeveli gözlüklerden yana kullanman. İkincisi ise gözlük sapını daha kalın seçerek yüzünü daha kısa gösterebilirsin. Dikdörtgen yüz tipi ile oranları bir olduğu için aynı şekilde gözlük seçimi yapabilirler.

Kare Yüz Tiplerine Gözlük Önerileri

 

Dikdörtgen Yüz Tipi Gözlük Seçimi

Uzun ve köşeli bir yüze sahipsen yüz tipin dikdörtgen demektir. Senin de yapman gereken kareli yüz tipinin yapması gerekenden çok bi farkı yok. Köşeli yüzünü yumuşatmak için yuvarlak çerçeveli gözlük seçmelisin. Gözlük seçiminde gözlük saplarına aman dikkat! Kalın ve desenli gözlük sapları yerine daha ince gösterişten uzak gölük sapları yüzünüzü daha kısa gösterecektir.

İşte bu kadaar...

Dikdörtgen Yüz Tipleri Gözlük Önerileri

En güzel kombinleri ve aksesuarları "beden ölçülerim" kısmını doldurduğun taktirde stil danışmanın senin için doğru ürün seçiminde ve modelini belirlemende yardımcı olacaktır. Bu fırsattan yararlanmak için Coulfate'e ücretsiz üye ol ve tarzını emin ellere bırak :)

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
https://blog.coulfate.com/content/images/thumbs/0002706-200.jpeg
Yunus Emre Can
Yorum Tırnak
Doğru gözlüğü seçmişim o zaman teşekkürler :)
Yorum Tırnak
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin