Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
04.09.2018

Erkeklere Saç Yağlanmasını Önleyen Tavsiyeler

Muhtemelen normal uzunlukta saçlara sahip her erkeğin ortak sorunu saçların yağlanmasıdır. Aslında bu durum saçlarınız ile alakalı değil Beyler, saç derisi ve yağ bezleri ile alakalıdır. Saçların yağlanması bir problem değil, problem olan kirli ve bakımsızlıktan yağlanan saçlardır. Saçların güçlü çıkması için yağlanmaya da ihtiyacı vardır. Aşırı yağlanma sonucu saçlarınız gücünü kaybederek geçici saç dökülmelerine, deride kepeklenme, sivilcelenme, saç tellerinde kırılma gibi önemli problemler neden olacaktır.

Sağlıklı Bir Saç Görünümü İçin Yapılması Gerekenler

Saçlarınızı nemli tutmanız bu sorunu önleyecektir. Nem dengesini saç maskeleri ile sağlayabilirsiniz. Bu tür uygulamalar saçlarınız sağlıklı parlamasına ve hızlı uzamasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı, parlak, gür ve canlı saçlar için duştan sonra saçlarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

nemli saçlar

 

Saçları Doğru Şekilde Yıkama ve Kurutma

Saçlarınızı yıkarken sert parmak darbeleriyle veya kaşıyarak yıkamak saç için sağlıklı bir yıkama şekli değildir. Saçlarınızı hafifçe masaj yaparak uygulamanız yeterli arındırmayı sağlayacaktır. Aşırı sıcak, saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına neden olacağı için ılık su ile yıkamanız yağlanma oranını aza indirecek faktörlerdendir. Saçlarınız yağlanma sorunu yüzünden diğer saç türlerine oranla daha hassastır. Bu yüzden sık sık ısıyla şekillendirmelere ara vermenizi öneriyorum. Yaz aylarında kurutucularla saçlarınıza işkence etmek yerine havlu yardımı ile de kurumasını sağlayabilirsiniz.

yıkarken masaj yapılmalı

 

Acil Fön İşlemi Sırasında Yapılması Gerekenler

Acil dışarı çıkmanız gerektiğinde fön yapma aşamasında saçınız tamamen kuru ya da tamamen ıslakken değil, hafif nemliyken yapmalısınız. İşlem sırasını bu şekilde yaparsanız saçlarınız daha parlak, canlı olacağı gibi aynı zamanda saçlarınıza şekil vermek istediğiniz de bu yöntemi deneyerek daha kolay sonuçlar alabilirsiniz. Aynı zaman da bu sayede yağlanma süresini de geçiktirebilirsiniz.

nemliyken fön tutun

 

Kimyasal İçeren Şampuanlara Dikkat

Yağlanmaları azaltmak için kimyasal içeren krem ve saç bakım ürünleri uygulayarak yağlanmalara son veremezsiniz. Yazın daha çok rastlanılan bu soruna daha geçicilik sağlamak için arındırıcı -kimyasaldan uzak- şampuanlar kullanarak erteleyebilirsiniz. Kimyasal içerikli şampuanlar aşırı köpürmesi ve yıkamadan sonra yine de arınmamışlık hissi veririr. Eğer şampuanınız saçlarınız da bu şekilde bir etki bırakıyorsa şampuanınız sahte veya kimyasal içerdiğinin belirtisidir.

kimyasal kullanılmaz

 

Yağlanmayı Azaltmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağlanmaları azaltabilmeniz için özellikle yaz aylarında soruna son vermek için içeriğinde çinko içeren bakım ürünlerini kullanmanızı şiddetle öneriyorum. Çoğu zaman başlangıçta sık yıkamak faydalı olsa da, yıkama sıklığını kişisel ihtiyacınıza göre ayarlamak daha uygun olacaktır.

çinko içeren ürünler

 

Yağlanmayı Önlemenin Bitkisel Çözümü

Saç yıkama esnasında suyunuza bir miktar elma sirkesi ekleyip son durulamayı bu şekilde yapmalısınız. Saç diplerinizin sık sık yağlanmasına engel olacak bitkisel çözümlerden biri tabi ki diğer saç sorunlarını önleyen süper etkili elma sirkesi. Yıkama sonrasında durulamayı elma sirkesi ile yapmanız saçlarınızda ki olumlu sonuçları beraberinde getirecektir.

elma sirkesi 

 

Saç Hijyenine Dikkat

Son olarak yağlanmalara bir son vermek için kişinin titit olması saç hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Yağlanmalara en çok sebep olan unsurlardan biri de ortak kullanılan taraklardır. Bir başkasının tarağını kullandığınızda taraktaki bakterileri kendi saçınıza taşımış oluyorsunuz ve sonucunda sık yağlanmaya sebep olacak durumlarla hatta kepelenme sorunu ile baş etmeniz gerekecektir. Saç hijyeni ciddiye alınmalıdır, ciddiye alınmazsa eğer mantar gibi ciddi saç sorunlarına yol açacaktır. 

kendi tarağınız olsun

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin