Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
08.10.2018

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayaklarımız; neredeyse günlük hayatımızın üçte birini ayakkabı içerinde geçiriyorlar. Ne yazıkki sürekli üzerinde bir yük ekliyor hunharca eziyet ediyoruz. Dili olsa ne der ki? Sanırım artık değer vermemiz gerektiğinin farkındayızdır. Her ne kadar bakım yapıyor olursak olalım, kullandığımız ayakkabılarada dikkat etmemiz gerekiyor. Erkek ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz gelin beraber inceleyelim.

Ayakkabının İç Kısmı Sert Olmamalı

Öncelikle dikkat etmen gereken alacağın ayakkabının iç kısmıdır. Ayaklarınızı seviyorsanız ayakkabı içinin kaygan ve sert olmadığından emin olmalısın. Ayrıca ayağının şekline destek verecek biçimde bir yapıya sahip olmasınada dikkat etmelisin. 

kaymayan ayakkabı

Ayakkabı Ayak Parmağının Şeklini Bozmamalı

Ayakkabı alırken bağcıklarının iki veya üç basamak iplerini açarak denemelisin. Ayakkabının içinde ayak parmaklarının şeklini bozacak kadar sertlik ve esneklik olmamalıdır. Ayak parmakların ayakkabıya yaslanmamalı ve ayakkabı ile uzun parmak arasında 6-7 mm kadar boşluk bulunmalıdır.

ayak yapısını bozmayan ayakkabı

 

Adımlar Atarak Deneyin

Ayağa kalkıp, adımlar atarak denemelisin. Yürüyüş esnasında ayaklarınız ayakkabıya yam yerleşecektir ve size bu ayakkabının olup olmadığı hakkında yeterli bilgiyi verecektir. Öne ve arkaya hamleler yapmalı, ayakkabının ucunu yere basarak kasılma ya da rahatsız edici bir durum olup olmadığına bakmalısın.��

rahat ayakkabı

 

Ayakkabı Alırken Numara Seçimi

Ayakkabı alırken numara seçiminden ziyade, ayakkabı seçiminde ayakkabı açar sözünü fazla dikkate almayın. Ayakkabı alırken dikkat edilen şeyler arasında başta gelen kurallar arasındadır. Ayakkabı açacakmış diye ayakkabı numarasına takılıp dar ayakkabı almanın size kesinlikle zararı olur. Ayağınıza tam olmuş kalıbı rahat ayakkabıları tercih etmelisin.

kasmayan ayakkabı

 

Klasik Giyimde Ayakkabı Bilek Altı Olmalı

Kışın klasik giyimde ayak yaralanmalarını en aza indirmek için bilekte ve bilek altı kauçuk kösele ayakkabı giymeni öneririm.

tam olan ayakkabı

 

Tarzına Uygun Olmalı

Tarzını yansıtmak için bot tercih ederken, bazı faktörleri göz önünde bulundurman gerekiyor. Öncelikle giyim tarzınıza uygun modeller tercih etmelisin, aksi takdirde botlar rahat diye rükuş duruma düşebilirs

koruyucu ayakkabı

 

Deri Özelliklerine Dikkat Etmelisin

Gerçek deri ya da farklı pek çok malzemeden bot çeşitlerine rastlayabilirsin. Sağlık açısından önemli olan naylon, suni deri ve benzeri ayakkabılardan mümkün olduğunca kaçınman gerekiyor. Soğuğa karşıda dayanıklı olmamasının yanı sıra çok konforlu ve kaliteli olmayacaklarını söylemem gerekir. Bunun yanında bot seçimi yaparken malzemesine ve dikişlerine, bağcık ve fermuarlarına dikkat etmelisin.

tarza uygun ayakkabı

 

Hava Alan Botları Tercih Etmelisin

Kış aylarında ayak hastalıkları termele ve soğuma sonucunda artmaktadır. Bu aylarda hava alan bot modellerini tercih etmende fayda var. Aksi halde zamanla ayağında havasızlıktan sağlık problemleri yaşayabilirsin.

deri ayakkabı

 

 

Spor ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Günlük hayatta fazlasıyla hareketliyseniz, günlük spor ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler özellikle konforlu ve hafif olması diyebiliriz. Ağır ayakkabılar fazladan efor sarf etmene sebep olabileceği gibi yorgunluk hisside verecektir.

konforlu ayakkabı

 

Ayakkabıyı Akşam Saatlerinde Almalısınız

Ayakkabı alışverişini günün erken saatlerine bırakmak seni ertesi gün hayal kırıklığına uğratabilir. Gün içerisinde koşuşturma sonucu şişen ayaklar ile yapılan alışveriş size doğru sunu verecektir. Erken saatlerinde alacağın ayakkabı akşama doğru seni rahatsız edecektir.

şiş ayakla ayakkabı alma

Ayakkabı Alırken Hangi Ayak Denenmeli?

Ayakkabı alırken hangi ayak denenmeli? Sağ ayak mı doğru sonucu verir yoksa sol ayak mı gibi sorular ile kafanızı bulandırmamalısınız. Ayaklarımızı fazla kızdırmaya gelmez, dolayısıyla her iki ayağımızıda deneyerek seçim yapmamız gerekmektedir. Mağazalarda sürekli sağ ayak denemeleri yapılarak, ayakkabının kalıbını genişletilmektedir ve bu sizi yanlış kararlar almanıza neden olmaktadır. Bilinçli hareket etmeyi unutmayalım. Doğru kararlar verip, net sonuçlar alalım.

Bilinçli Alışverişler Dilerim !

 

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin