Büşra Dikici
Büşra Dikici / Stilist
22.06.2018

Ayak Tiplerine Göre Ayakkabı Tabanları

Ayakkabılarından şikayet etmeni önlemek adına sana dikkat etmen gerekenleri buraya sıralıyorum ciddiye aldığın taktirde değişimi sende görecek, memnuniyetin ile ayaklarını rahata kavuşturacaksın.

Normal Taban Ayak Tipi ve Uygulanması Gerekenler

Ayakta iç kavis olmasından dolayı ortopedi ayakkabı tabanlarını kullanmalısın. Düz taban giyecek olsan bile ayakkabının tabanını ortopedi alarak iç kısmındaki çukuru ek tabanla desteklemen gerekiyor. Boyun kısa ise biraz daha uzun gözükmek için ortopedik taban takmadan önce düz bir taban ve ardından ortopedik taban atarsan boyunu daha uzun gösterecektir. Ayakkabını kendinden birkaç cm tabanlı, ortopedik alırsan ekstra taban atmana gerek kalmayacak, bu sayede hem yürüyüşün hem duruşun olumlu şekilde düzelecektir.

 

düz ve normal taban

 

Düz Taban Ayak Tipi ve Uygulanması Gerekenler

Düz tabanlık ayağın iç yanında bulunan kavis, iç kavisin olmayışına ya da yetersiz oluşuna denir. Ortopedik ayakkabılardan uzak durmalı çünkü; ortopedik ayakkabıların orta tabanı enine doğru daha incedir. Ayağının genişliği giyeceğin ayakkabıların kenarlara doğru yayıldığını kendin de rahatlıkla göreceksin. Ayak yapın nedeniyle, ortopedik ayakkabılar senin için uygun olmayabilir. Düz taban ayak tipine sahipsen kesinlikle düz taban ayakkabı giymelisin. Bu olay küçük yaşlarda oluşan zamanla düzelmesi zorlaşan bir durumdur. Doğru seçim ile alacağın ayakkabılar sayesinde yürüyüşünü ve duruşunu bir nebzede olsa düzeltmen mümkün. Bu durum ise doğru tabanda ayakkabı seçmen ile mümkün olacaktır.

düz taban ayak

 

Ayakkabı Tabanlarına Dikkat !

Ayakkabıya baktığında kibar duruyor fakat giyince görüntüsü değişiyor, duruşunu ve ayakkabının görüntüsünü olumsuz yönde etkiliyorsa bu konuya özellikle kısa boylular dikkat etmeli. Boyunu daha da kısa gösterme ihtimali çok yüksek.

düz taban ayakkabı

 

Ayakkabılara Ekstra Taban

Eğer boyunun daha uzun görünmesi için taban ekletmekten yanaysan bu kesinlikle düz taban olmalı ki duruşun ve yürüyüşün bu durumdan etkilenmesin.

normal taban ayak

 

Normal Taban İçin Medikal Ark

Normal taban olup düz taban ayakkabı giymek doğru değil. Alacağın ayakkabılar özellikle iç tarafta medikal ark denilen o çukuru destekleyecek ayakkabılardan olmalı. Bu medikal ark'ı, çeşitli ortopedik malzeme satan yerlerden alabilirsin.

ayakkabı önerileri

 

BİLİNÇLİ ALIŞVERİŞLER 😊

 

 

ÜYELERİN BU BLOG HAKKINDAKİ YORUMLARI Yorum Başlık
https://blog.coulfate.com/content/images/thumbs/0002706-200.jpeg
Yunus Emre Can
Yorum Tırnak
Çok faydalı bir blog teşekkürler
Yorum Tırnak
Sepet Icon
SEPETİM
Sepet Kapat

Sepetiniz Boş !

Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sepetinize birşeyler ekleyin